Sunucu ve Storage Sistemleri Nedir?

Sunucu Bakımı Nasıl Yapılır?

Sunucu ve storage sistemleri, özellikle kurumsal firmalar açısından önem taşıyan sistemlerden biridir. Bu sistemler özellikle veri girişi yoğun olan kurumsal firmalar tarafından tercih edilir. Sunucu sistemleri, bir IT alt yapısıyla birlikte sunularak kurumsal firmaların tüm verilerinin kontrol edilmesini sağlar.

Tanıtım, pazarlama ve hedef kitleye ulaşma amacıyla kurumsal işletmeler birçok data kullanır. Ancak bu dataların saklanması ve ihtiyaç halinde tekrar kullanılması gerekir. Ayrıca ziyaretçiler, müşteriler ve diğer işletme verilerinin güvenilirliğinin sağlanması da kurumsal firmaların hizmetlerine devam edebilmeleri açısından önemlidir.

Tüm bu verilerin doğru bir şekilde saklanabilmesi ve korunabilmesi için kurumsal firmaların ayrı bir sunucu ve storage sistemleri kullanması gerekir.

Sunucu ve Storage Sistemleri Ne İşe Yarar?

Sunucu ve storage sistemleri, yerel ağ üzerindeki dosyalara kolay bir şekilde erişim sağlanması için kullanılır. Serverların birbirinden ayrı olarak verileri depolamasını ve güvenliğini sağlaması için kullanılan storage sistemlerine, çeşitli uygulamalar aracılığıyla bağlanabilmek mümkündür.

LAN üzerinden oluşturulacak olan bağlantılar sayesinde kurumsal firmalar tüm verileri kolay bir şekilde kontrol edebilir. Bununla birlikte verilerin güvenliğinin sağlanması için de storage sistemleri kullanılmaktadır.

Şirket için doğru bir şekilde oluşturulan IT alt yapısı ile uyumlu çalışan sunucu ve storage sistemleri, kurumsal firmaların ağ üzerindeki bütün işlerini büyük oranda kolaylaştırır. Ayrıca bu sistemler tüm verilere kısa süre içerisinde ulaşmaya ve bu verilerin daha kolay analiz edilmesine de yardımcı olur.

Sunucu (SERVER) Sistemleri Nelerdir?

Kurumsal firmalar sadece hizmet verdikleri alanlardan ibaret değildir. Bu firmaların çok sayıda çalışanları ve hizmet verdikleri birçok alan bulunur. Bununla birlikte her alan için ayrı bir donanım ve yazılım sistemi bulunmak zorundadır. Bu donanımlar arasında data alıp göndermek ve bu dataları işletim sistemleri üzerinden kontrol edebilmek için sunucu sistemi kurulur.

İşletmeler için sunucu sistemlerinin kurulumu IT uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Sunucular da işletme ihtiyaçları doğrultusunda fiziksel veya yazılımsal olarak kurulabilmektedir. Ancak genellikle büyük çaplı kurumsal firmalar daha çok fiziksel sunucuları tercih eder. Bunun sebebi fiziksel sunucular daha kullanışlı ve güvenilir olmasıdır.

Storage Nedir? Ne Anlama Gelir?

Storage sistemini sunucu sistemlerinden ayırmak mümkün değildir. Sunucular tarafından yönetilen ve kurumsal firmalara ait olan birçok data bulunur. Bu dataların sürücüler ve diğer depolama çıktılarında barındırılması aşamasında storage sistemlerine ihtiyaç duyulur. Kısaca storage veri saklama işlemine verilen addır. Bu da sunucu bilgisayarlara takılacak olan bellek cihazlarıyla yapılır.

Sunucu ve Storage Sistemlerini Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İşletmeler büyüdükçe ortaya çıkacak olan müşteri ve ziyaretçi verileri de fazlasıyla büyür. Özellikle online olarak hizmetler de veren ve büyük bir internet ağına sahip olan işletmelerin birçok veriyi düzenlemesi, takip edebilmesi ve kontrol edebilmesi gerekir. Bu aşamada da IT alt yapısı yani sunucu ve storage sistemleri devreye girer. Ayrıca sunucu ve storage sistemlerinin birçok avantajı bulunur. Bunlar;

  • Veri saklama
  • Veri güvenliği
  • Pratik, hızlı ve sürekli veri analizi yapılır
  • Online hizmetlerde güven sağlar
  • İnternet ağına sahip olan işletmelerin online ortamlarda daha hızlı hizmet vermesine yardımcı olur
  • Sektörde rakiplerinin önün geçmeye yardımcı olur

Birçok avantajı bulunan sunucu ve storage sistemleri genel olarak IT uzmanları tarafından bir IT alt yapısı kurmak amacıyla oluşturulur. Bununla birlikte bu servisleri ihtiyaçlar doğrultusunda ayrı olarak da kurdurabilmek mümkündür.

Sunucu ve Storage Sistemleri Nasıl Kurulur?

Sunucu ve storage sistemleri kurulumunu IT uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Firma ve işletme bazında özel olarak kurulan bu sistemler, işletme verilerinin korunabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple sunucu sistemlerinin tamamen uzman kişiler tarafından kurulması şarttır. Amatör müdahalelerde ya da herhangi bir problemde veri kaybedebilmek veya bu verileri çaldırabilmek mümkündür. Bu da işletmelerin büyük oranda zarar görmesine sebep olur.

Sunucu ve storage kurulumu IT Plus Teknoloji Hizmetleri tarafından sizlere sunulan hizmetler arasında yer alır. Bu hizmeti tercih etmeniz durumunda IT uzmanlarımız, işletmenizi analiz ederek gerekli IT alt yapısı planlamalarını gerçekleştirir. Bu işlemin ardından uygulanacak olan adımlarla fiziksel ve yazılımsal sunucu kurulumu gerçekleştirilir. Siz de bu hizmetten faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.