Sunucu Odası Nasıl Olmalı?

Sunucu Odası Nasıl Olmalı?

Sunucu Odası Nasıl Olmalı? Sistem odası nedir, içerisinde bir firmaya ait olan serverları bulunduran odalardır. Bu odaların yapılandırılması profesyonel firmalar tarafından özenli bir şekilde gerçekleştirilir. Ana hatları ile şu gibi işlemler sağlanır;

  1. Yükseltilmiş Döşeme
  2. Alçaltılmış Tavan
  3. Klima İle Soğutma Sistemleri
  4. Topraklama Sistemi
  5. Yönetilebilir Data Aktarımı
  6. Yangın Söndürme Sistemleri
  7. Güvenli Giriş Ve Çıkış Tesisatının Kurulması

Sistem odası yapan firmalar arasında şirketimiz her firmanın gereksinimini, ihtiyacını ve alanını inceleyerek buna özel, yenilikçi çözüm önerileri sunmaktadır. Eğer sunucu odası yapılandırmak istiyorsanız iletişime geçebilir, ardından istediğiniz çözümlere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Tuzla Sunucu Odası Yapılandırma

Sunucu Odası Nasıl Olmalı?

Sunucu Odası Nasıl Olmalı? Sunucu odasının doğru bir şekilde planlanmaması, firmanızda burayla sorumlu kişinin odada çok uzun saatler geçirmesine neden olacaktır. Bunun yanı sıra hatalı bir kurulum, sistemi de olumsuz etkiler.

Eğer dijital sistemlerinizi daha iyi bir şekilde kullanmak istiyorsanız, sunucu odası profesyonel bir şekilde tasarlanmalıdır. Burada ilk olarak konum doğru tercih edilmelidir. Bunun için fiziksel değişikliklerden en az etkilenecek bir alan tercih edilmelidir.

Bu bakımdan binanın mevsimsel değişikliklerinden etkilenmeyen bir alanı olmalıdır. Ayrıca ısıtma ve soğutma tesisatlarından, cihazlarından, kalorifer boru ve peteklerinden de uzak bulunmalıdır. Zira bunlar da ısı v nem meydana getirir. Ayrıca oda manyetik alan oluşturabilecek elektrik ve enerji hatlarından da izole edilmiş olmalıdır.

Firmamız sistem odası yapan firmalar arasında binayı ayrıntılı bir şekilde inceleyerek size en uygun çözümleri sunar.

Isı Kontrolü

Elektrik-elektronik tüm cihazlar için ideal bir çalışma sıcaklığı vardır. Bu nedenle sistem odası standartları da buna uygun bir şekilde planlanmalıdır. Çoğu işlemci, 70 derece ve üzeri sıcaklıkta çalışmaz. Bu da beraberinde sunucu üzerindeki sensörler aracılığıyla kendini kapatmasına neden olur.

Bu da bir firma için kabul edilemez bir olaydır. Sistemin bulunduğu oda bu nedenle uygun sıcaklığa kavuşturulmalı; klimalar ile optimum çalışma derecesinde tutulmalıdır. İdeal olan 10 ile 40 derece arsında bulunmasıdır.

Sunucu Odası Nasıl Olmalı? Her ihtimale karşı odanın birkaç yerine e-posta, SMS ya ad telefon çağrısı ile bilgilendirme yapan sensörler konumlandırılırsa sıcaklık tehlikeli şekilde yükselmeye başlarsa gerekli önlemleri çok vakit geçmeden almanız mümkündür. Sistem odası standartları bakımından klimaların bulunduğu yer bu açıdan önemlidir.

Nem Kontrolü

Isının yanı sıra nem de sunucuları olumsuz etkiler. Tüm cihazlar için bir risk oluşturması sebebiyle dikkatli olunması şarttır. Ortamda bulunan nem oranı, eşik değerinin altına inerse elektronik devre elemanlarının statik elektrik ile yüklenmesine sebep olacaktır. Üstüne çıkarsa da sıvı oluşmasına sebep olur. Bu da beraberinde cihazın taşıyabileceğinden daha fazla elektrik taşımasına ya da kısa devreye neden verecektir. Sistem odası standartları planlanırken dolayısıyla neme de dikkat edilmesi gerekir.

Nem için özel sensörlerin yer alması da bu bakımdan önemlidir. Böylece tehlikeli seviyelere çıktığında görebilir, gerekli işlemleri vakit kaybetmeden yapabilirsiniz.

Temizlik

Sunucu Odası Nasıl Olmalı? Teknoloji her ne kadar gelişirse gelişsin toz ve kir hala büyük sorun meydana getirir. Fanlar, sunucular ve elektronik devreler için olumsuz etkisi vardır. Bu nedenle sistem odasında tozlanmanın önüne geçmek için gerekli önlemler, yapılandırma aşamasında planlanmalı ve kullanılmalıdır.

Zemin kaplaması bu açıdan toz tutmaz şekilde tercih edilmelidir. Havalandırmada da toz filtreli ürünler kesinlikle yer almalıdır.

Ürün ambalajları sistem odasının dışında yer almalıdır. Firmamız sistem odası standartları planlaması esnasında bunu profesyonel olarak düşünerek sorunsuz bir kullanım yapmanıza olanak tanır.

Doğal Afetler

Server odaları olası yangın ve su basmalarına karşı da hazırlıklı planlanmalıdır. Odanın içinde olası bir yangına karşı duman detektörleri bulunmalı, böylece oda devamlı kontrol edilmelidir. Çıkan bir yangını kısa sürede kontrol altına almak, bu süreçte elektronik eşyalara zarar vermemek için uygun söndürme sistemleri tercih edilmelidir.

Yangının oda dışına çıkabilecek durumda olması halinde ise dayanıklı, ısıyı ve dumanı karşıya geçirmeyen özel üretim kapılar tercih edilmelidir. Su baskınlarına karşı da yükseltilmiş zeminler ve su detektörleri kullanılmalıdır. Böylece sistemi daha verimli bir şekilde kullanmanız mümkündür.

Firmamız sistem odası yapan firmalar arasında kurumsal ve profesyonel olarak planlama ve tasarım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Böylece sorunsuz olarak verimli şekilde kullanmanıza imkan sağlar.