Sunucu Backcup Nedir? Ne İşe Yarar?

Server ve Sunucu Kurulumu Nasıl Yapılır?

Sunucu backup, sunucu üzerinde çalışan uygulama ayarları ve tüm verileri yedekler. Backup işlemi sayesinde veri güvenliğini arttırmak ve olası veri kaybını engelleyebilmek mümkündür.

Kurumsal firmalar ve benzer işletmeler tarafından kullanılan özel sunucular, birçok verinin saklanmasına yardımcı olur. Bu aşamada veri saklama, veri alışverişi ve veri analizi gibi birçok işlem sunucu sayesinde yapılmaktadır.

Ancak bilinmeyen sebeplerden dolayı sunucuda herhangi bir arıza çıkabilmesi veya sunucuların saldırıya maruz kalması da mümkündür. Bu sebeple verilerin sadece sunucu üzerinde tutulması, şirket ve veri güvenliği açısından tehlike arz etmektedir. Bunun gibi sebepler doğrultusunda verilerin güvenini sağlamak amacıyla sunucu backup işleminin yapılması gerekir.

Sunucu Backup Türleri Nelerdir?

Sunucu backup birbirinden farklı şekillerde yapılabilir. Bu aşamada öncelik kurumsal firmaların duyacağı ihtiyaçtır. Kurumsal firma veri boyutu, iş akışı ve site trafikleri doğrultusunda farklı yedekleme türleri kullanılmaktadır. Günümüzde yapılan sunucu backup türleri genel olarak şu şekildedir;

  • Full Backup

Full backup sürekli olarak yapılacak tam yedeklemeyi ifade eder. Bu yedekleme işlemi daha önceden belirlenen zaman aralıklarında serverdaki verilerin yedeklenmesini sağlar. Bu işlemde sunucu içerisindeki tüm veriler tek seferde yedeklenir. Ardından bir süre sonra firma talepleri doğrultusunda tekrar full backup yapılır ve tekrar tüm veriler yedeklenir.

  • Differantial Backup

Differantial backup, fark yedeklemeyi ifade eder. Bu yedekleme işleminde öncelik olarak sunucuda saklanan tüm veriler yedeklenir. Bu backup işleminde sunucu içerisinde var olan verilerde herhangi bir değişiklik meydana gelmesi durumunda yedekleme tekrar yapılır. Bu işlem veri silinmesi, veri eklenmesi veya veri değiştirilmesi gibi durumlar için de yapılmaktadır. Differantial backup Full backup sistemine göre daha kısa süre içerisinde ve daha kolay bir şekilde yapılmaktadır.

  • Incremental Backup

Incremental backup genellikle alan tasarrufu isteyen işletmeler için tercih edilmektedir. Bu yedekleme yönteminde sadece yeni veriler eklendikçe yedekleme yapılır. Bu sayede yedekleme yapılan diskteki alandan büyük oranda tasarruf edilir. Ayrıca bu sistem günümüzde kurumsal firmalar ve işletmeler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

  • Mirror Backup

Mirror backup tamamen istek doğrultusunda uygulanan bir veri yedekleme sistemidir. Bu yedekleme sistemine ayna yedekleme adı da verilmektedir. Ayna yedekleme daha önce yedeklenmiş bir verinin farklı bir diske de yedeklenmesi anlamına gelir.

Sunucu Backup Ne İşe Yarar?

Kurumsal firmalar ve işletmeler birçok cihaza ve veriye sahiptir. Şirket ağı üzerinde yer alan tüm cihazlara ait ve genel olarak şirket için önem taşıyan verilerin korunması gerekir.

Sunucular ne kadar doğru bir IT altyapısıyla kurulmuş olsalar da beklenmeyen sebepler doğrultusunda birçok sorun yaşayabilir ve yaşatabilirler. Bu tip durumlarda meydana gelebilecek veri kaybını ve zararı önlemek için sunucuların yedeklenmesi gerekir. Yapılacak olan sunucu backup işlemleri sayesinde veriler daha güvenilir bir şekilde saklanabilir.

Sunucu Backup Neden Gerekli? Avantajları Nelerdir?

Sunucu backup işleminin yapılmasının birçok sebebi vardır. Bunun temelinde genel olarak veri kaybını önlemek ve veri güvenliğini sağlamak yer almaktadır. Ancak backup yani yedekleme işleminin avantajları sadece bununla sınırlı değildir. Yedekleme tercihi işletmelere ve kurumsal firmalar büyük oranda avantaj yaratır. Bunlar ise genel olarak şu şekildedir;

  1. Veri güvenliği tamamen sağlanır.
  2. Verilerin daha kolay bir şekilde saklanabilmesi mümkün olur.
  3. Maliyet açısından backup işlemleri daha tasarrufludur.
  4. Veri yedekleme yapılan disk için şifreleme ile daha fazla güvenlik sağlanır.
  5. Müşteri ve şirket verilerinin daha kolay yönetilebilmesi mümkündür.

Sunucu Backcup Hizmeti Nasıl Alınır?

Kurumsal firmanıza veya şirketinize ait sunucuların yedeklemesini yaptırmak için profesyonel hizmet alabilmeniz mümkündür. Özellikle yedekleme kaynaklarının belirlenmesi aşamasında bir IT uzmanından destek almak ve bu şekilde adım atmak gerekmektedir. Aksi takdirde veri yedekleme işleminden istenilen faydanın alınması mümkün olmayabilir.

Sunucu backup yani sunucu yedekleme hizmeti, IT Plus Teknoloji Hizmetleri tarafından size sunulmaktadır. Firmamız IT altyapısına uygun bir şekilde sunucu yedekleme hizmeti sunmakta ve uygun maliyetli bir şekilde verilerinizi yedeklemenize imkan tanımaktadır. Ayrıca işletmenizin ihtiyaçları doğrultusunda en uygun yedekleme seçeneği de yine IT uzmanlarımız tarafından size sunulmaktadır. Sunucu backup hizmeti için bizimle iletişime geçebilir, uygun fiyatlar karşılığında siz de yedekleme hizmetinden faydalanabilirsiniz.