Sistem İzleme Nedir? Neden Yapılır?

Sistem İzleme Nedir

Ağ izleme olarak da adlandırılan sistem izleme, meydana gelebilecek her türlü zararın önceden tespit edilmesine ve buna uygun olarak çözümler üretilmesini sağlar. Geniş bir ağa ve cihaz sayısına sahip olan şirketler açısından sistem izleme büyük oranda önem taşımaktadır.

Kurumsal firmalar ve şirketler için oluşturulan bir ağa birçok cihaz bağlanır. Bu cihazların kontrolü ve network için gerekli olan tüm sistemin kontrolü için sistem izlemenin yapılması gerekir.

Sistem yöneticileri veya IT yöneticileri tarafından yapılan sistem izleme işlemi hem personel performansını arttırırken hem de şirket ağını büyük oranda korumaktadır. Bu gibi sebepler doğrultusunda kurumsal firmaların ağ üzerinden hizmet verebilmeleri adına sistem izleme oldukça önem taşır.

Sistem İzleme Neden Yapılır?

Şirket sistem izleme kimi zaman monitoring olarak da adlandırılabilir. Bu işlemin yapılmasının birçok sebebi vardır ancak genel olarak sistem izleme, ağ ve cihaz korumasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

Sistem izleme öncelik olarak sunucu üzerinde gerçekleştirilecek olan tüm aksiyonların takip edilmesi için yapılır. Bu sayede anlık hizmet akışı ve makine loğları takip edebilir. Bu da hem sunucu performansını arttırır hem de meydana gelebilecek sorunların engellenmesine yardımcı olur.

Bir nevi şirket ağının kontrolünün sağlandığı bu adım, şirket içerisinde kurulan veri merkezinin uzun süre sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu sebeple de günümüzde sıklıkla tercih edilir.

Sistem İzleme Ne İşe Yarar?

Sistem izleme ve yönetimi, birçok sebep doğrultusunda yapılmaktadır. Genel olarak personel performansını ve ağa bağlı cihazları kontrol etmek amacıyla tercih edilen sistem izleme sadece bununla sınırlı değildir. Bu sistemi kullanmanın sebepleri genel olarak aşağıdaki gibidir;

 1. Ağ yapısında oluşabilecek hataları tespit etme
 2. Ağ yapısında meydana gelmesi mümkün olan hataları engelleme
 3. Yavaşlamaları tespit etme ve düzeltme
 4. Ağa bağlı sorunlu alanları tespit etme
 5. Performans verilerinden yola çıkaran düzenli olarak performans arttırma
 6. Meydana gelebilecek riskleri azaltma
 7. Problemlere hızlıca müdahale etme
 8. Şirket ve ağ performansını arttırma

Genellikle yukarıdaki imkanlar ve amaçlar doğrultusunda sistem izleme şirketler tarafından tercih edilmektedir.

Sistem İzleme Yapmanın Faydası Var Mıdır?

Sistem izleme sadece yönetim ve kontrol odaklı bir işlem değildir. İzleme sistemlerinin kurulması, şirketlere ve kurumsal firmalara birçok fayda sağlar. Bu faydalar sayesinde şirketlerin ve firmaların herhangi bir sorun yaşamadan hizmet vermeye devam edebilmesi mümkün olur. Sistem izleme yapmanın faydaları ve avantajları genel olarak şu şekildedir;

 • Şirket ağında meydana gelebilecek sorunlar engellenir
 • Şirketler ve kurumsal firmalar rakiplerine oranla bir adım öne geçer
 • Gelecekte oluşabilecek tüm pürüzler ortadan kaldırılarak hizmette meydana gelebilecek tüm aksaklıklar giderilir
 • Kötü niyetli davranışlara karşı güvenlik oluşturulmasını sağlar

Sistem izleme işlemi genelde şirketin yararına olan adımlardan biridir. Bu sebeple IT alt yapısına, sunucuya ve bu sunucuya bağlı çok sayıda cihaza sahip olan şirketlerin sistem izleme yapısı kurması oldukça önemlidir.

Sistem İzleme Nasıl Yapılır?

Sistem izleme yapmak isteyen kurumsal firmaların ve şirketlerin öncelik olarak bir IT alt yapısına sahip olması gerekir. Sonrasında yapılacak olan işlemlerin ardından bir sistem izleme yapısı kurulmaktadır. Sistem izleme genel olarak 3 bölüm şeklinde yönetilir. Bunlar;

 • Performans: Sistem izlemenin en büyük odağı performanstır. Bu anlamda hem personel hem de ağa bağlı cihazların, birimlerin performansı kontrol edilebilir. Sistem izleme yapısı ağ yapısının sürekli olarak performansını izler. Ayrıca geçmişe dönük notlar vererek daha iyi bir analiz imkanını sizlere sunar.
 • Alarm ve Uyarı Bölümü: Bu bölüm sistem izleme yapısının en önemli noktasıdır. Bu aşamada veri merkezinde ve ağ yapısında oluşan her türlü hatadan anlık olarak haber alma imkanı bulunur. Bu sayede kısa süre içerisinde oluşabilecek sorunlar ortadan kaldırılır. Bu bölüm sadece sorun olduğunda çalışabileceği gibi aynı zamanda günlük, aylık veya haftalık olarak da ayarlanabilir.
 • LOG: Şirketlerin sahip olduğu veri merkezlerinin ayrı bir log mekanizması bulunur. Log mekanizması sistem üzerinde yapılan her türlü işleri kayıt altına alır ve kontrol etmenizi sağlar. LOG genellikle güvenliği ve cihaz yönetimini sağlamaya yarar.

Birçok işe yarayan ve şirketler için önem taşıyan sistem izleme IT Plus Bilişim Teknolojileri tarafından kurulmaktadır. Siz de işletmenizin bu sisteme sahip olmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.